Jeżeli proces próchnicowy nie zostanie zatrzymany na etapie szkliwa lub zębiny i dotrze do miazgi (serce zęba z naczyniami i nerwami), dochodzi do jej stanu zapalnego. Wtedy niezbędne jest leczenie kanałowe. Na szczęście dzięki regularnym kontrolom w gabinecie jesteśmy w stanie temu zapobiec. A jeśli już zdarzy się konieczność leczenia kanałowego, możemy zastosować, na życzenie pacjenta, znieczulenie, które gwarantuje całkowicie bezbolesne leczenie
Dobrze wykonane leczenie kanałowe daje możliwość dalszego funkcjonowania zęba jako całości i często uzupełnień protetycznych opartych na tym zębie. Jest to często niedoceniany fundament całego leczenia. Na dobrze wyleczonym kanałowo zębie możemy wykonać koronę, most lub inne uzupełnienie protetyczne, nie obawiając się, że za jakiś czas cała ta praca będzie zmarnowana ze względu na źle wykonane wcześniej leczenie endodontyczne.
Leczenie kanałowe wykonujemy za pomocą narzędzi kanałowych mechanicznie (wiele dokładniej niż ręcznie) pod kontrolą endometru, którym elektroniczne i precyzyjnie mierzymy długości kanałów i oczywiście pod kontrolą rtg.