Mam aparat i co dalej?

Mam aparat i co dalej?

Zaadoptowanie się do noszenia aparatu może trwać kilka dni. Zęby staja się wówczas tkliwe, wrażliwe na nagryzanie, a odstające elementy aparatu mogą podrażniać błonę śluzową policzków i warg. Za najtrudniejszy wśród pacjentów uchodzi trzeci lub czwarty dzień. Przy powolnym oswajaniu się może pomóc specjalny wosk, który można nakleić na aparat.

Błona śluzowa stosunkowo szybko adaptuje się do nowej sytuacji, jednak spożywanie posiłków może nastręczać pewne trudności. W związku z tym warto przez kilka pierwszych dni ograniczyć się do spożywania miękkich pokarmów.

W trakcie leczenia ortodontycznego zalecane jest unikanie kontaktu z pokarmami kleistymi, ciągnącymi oraz bardzo twardymi. W szczególności niewskazane są cukierki typu toffi, guma do żucia, orzechy. Stomatolodzy przestrzegają przed ich szkodliwym wpływem na aparat. Niektóre produkty mogą bowiem uszkodzić aparat lub znacznie utrudniać jego czyszczenie. Innym problemem są napoje gazowane. Zawarty w nich dwutlenek węgla osłabia wiązania kleju i może doprowadzić do odklejania się zameczków.

Pacjenci, którzy zdecydowali się na aparat przezroczysty powinni zwrócić uwagę na napoje barwiące, jak np. soki z czarnej porzeczki, kawa, cola. Mogą one powodować powstanie osadu, który można oczywiście usunąć na wizycie kontrolnej.

Przy opuszczaniu gabinetu stomatologicznego udzielamy porad w zakresie prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej z aparatem. Najistotniejsze jest systematyczne mycie zębów po posiłkach. Z reguły zajmuje więcej czasu i wymaga stosowania dodatkowych akcesoriów tj. szczoteczki ortodontycznej, szczoteczki międzyzębowej, specjalnych nici dentystycznych. Co kilka miesięcy należy poddać się profesjonalnemu czyszczeniu zębów w gabinecie.

Dalsze leczenie

Kolejne wizyty następują po sobie w odstępach 4-6 tygodniowych. Wydłużanie czasu pomiędzy wizytami bez konsultacji z ortodontą prowadzącym ma wpływ na wydłużenie czasu leczenia. Czas ten zależny jest od rodzaju wady ortodontycznej i trwa średnio 2 lata.

Retencja

Gdy leczenie ortodontyczne  zakończyło się sukcesem, lekarz ortodonta  zdejmuje aparat. Dla utrzymania wyniku leczenia stosuje się aparaty retencyjne: są to aparaty wyjmowane (płytki akrylowe z drucikiem) bądź przyklejane od wew. strony zębów cienkie druciki.

Retencja jest bardzo ważnym etapem leczenia ortodontycznego, ponieważ „nic w przyrodzie nie jest wieczne„ i nasze zęby, szczególnie  bezpośrednio po zdjęciu aparatu stałego, będą miały ochotę się przemieszczać, a aparat retencyjny chroni nas przed niepożądanymi ich ruchami i utrzymuje efekt osiągnięty za pomocą aparatu stałego.

Przewiń do góry